Silikkatrefit – Soome ja Eesti teenindusala ametiühingute  esindajate kohtumine esindajate Helsingis


Reedel 25.01.2013 sõitsime kolme ETKA töötajaga Helsingisse, et osaleda PAM*-i poolt korraldatud üritusel, kus olime külalisesinejad.

Üritus oli pühendatud solidaarsusele, kuidas saavad ametiühingud sellele kaasa aidata. Eesti osa oli eelkõige pühendatud BOA** projektile, kus ETKA töötajad Ksenia ja Oksana tutvustasid oma tegemisi BOA projekti raames. BOA projekti eesmärk on ametiühingu liikmeskonna kasvatamine. Ksenia töö on eelkõige olla organiseerija Prisma Peremarketis ning Oksana organiseerija Rezidor hotelliketis (Radisson BLU, Radisson Blu Hotell Olümpia ja Park Inn by Radisson).

PAM on toetanud ETKA-t Balti organiseerimisakadeemia (BOA) kaudu alates 2012 aasta kevadest. Töö algas Prisma Peremarketist ja laienes sel aastal Rezidor hotelliketti.

Reedel, kell 14:00, võtsime suuna Helsingi poole, kuhu jõudsime kell 16:00. Jõudes Helsingisse sõitsime kohe hotelli. Hotellis olid juba kohal PAM-i liikmed ning ei möödunud kaua hotelli saabumisest, kui seadsime sammud ametiühingu korraldatud õhtusöögile, kus ootas meid väga sõbralik vastuvõtt. Õhtusöök veedeti meeldivas atmosfääris, kus saime tuttavaks Soome ametiühingu liikmetega ja nendega sõbralikult juttu rääkida. Meil oli hea võimalus jagada omapoolseid kogemusi ning kuulda nende tegemistest. Oli hästi palju suhtlemist, toredat meeleolu ning sellest õhkus positiivsust ja suurt huvi teineteise tegevuse vastu.

Ametlik osa algas laupäeva hommikul, kui meie Soome kolleegid tegid intervjuu oma ametiühingu lehe jaoks meie organisaatorite Ksenia ja Oksanaga. Edasi tutvustas ETKA esimees Elle Pütsepp üldist olukorda Eesti teenindussektoris - millised muutused on toimunud meie teenindussektoris, millised seadusemuudatused on jõustunud ja jõustumas ning mida oleme siiani teinud BOA projekti raames. Edasi tutvustas Ksenia oma tööd Prisma Peremarketites. Andsime ülevaate, millist informatsiooni on kogutud ja kuidas on ametiühing seal esindatud. Tööd on palju, kuid kõike seda positiivsema tuleviku ja dialoogi jaoks, mida antud programmi abil püütakse saavutada. Oksana andis ülevaate oma tegevusest Rezidor hotelliketis, kus ETKA-l veel liikmeid ei ole. Igapäevaselt kohtutatakse töötajatega, kes võiksid olla potentsiaalsed ametiühingu liikmed. Täites eesmärgid, saab ETKA tagada personalile paremad töötingimused ning kahepoolse dialoogi töötajate ja tööandja vahel.

Üritus Soomes oli väga huvitav mõlema ametiühingu esindajatele, kuna saime vahetada kogemusi ja anda edasi infot, milline on olukord Eestis. Sel teemal tekkis elav dialoog ning oldi innukad kaasa rääkima.

Huvi projekti vastu on suur, kuna on näha, et suudame teha edusamme ja tuua rohkem ametiühingut nähtavale. Kui Soomes on ametiühingutel ajalooliselt olnud suur roll tööturul siis meie töötajatel on, mille suunas rühkida, et olla sama uhked oma ametiühingute üle. Kuid kõik arenev on ainult positiivne ning alati on huvitav näha

muutusi, tutvustada oma tegevust ning kuulata, millised kogemused on teistel antud vallas olemas.

*PAM – Soome teenindustöötajate ametiühing ehk Palvelualan Ammattiliitto

**BOA – Baltic Organising Academy ehk Balti organiseerimisakadeemia, mille eesmärgiks on kasvatada ametiühingu liikmete arvu ning tuua ametiühingu esindatus rohkematesse ettevõtetesse.Autor:  Ülari Susi