Ettevõtja kasutas töötajate mõjutamiseks jõuvõtteid

21. aprill 2011

Allikas: http://www.e24.ee/

 

Väidetavalt lukustasid soomlastele kuuluva Instrumentarium Optika juhid esmaspäeva õhtul siinse töökoja naistöötaja koosolekuruumi ja sundisid teda töölepingu muudatusele alla kirjutama. Kui naine keeldus, koondati ta päevapealt.Natalia Vahabova räägib, et töökoja juhataja Rainer Nõmm kutsus ta esmaspäeval tööpäeva lõpus ootamatult ruumi, kus juba istusid jurist ja Soome emafirma esindaja.

Nõmm keeras ukse lukku ja seisis ise selle ette ehk siis naise selja taha. Vahaboval kästi alla kirjutada töölepingu muudatusele, mille järgi ta oleks pidanud hakkama tööl käima iga päev kella 15–23. Varem oli ta tööl käinud iga päev viis tundi ja lõpetanud kell üheksa õhtul.

Diagnoositi tugev stress

Vahabova ütleb, et talle töö meeldis ja kõik oli kuni selle hetkeni hästi. Ta oleks olnud nüüdki valmis kompromissile minema ja töötama kaheksa tundi, kuid vaheldumisi hommikul ja õhtul. Kõik päevad hilisõhtuni rakkes olla pole naisel perekondlikel põhjustel lihtsalt võimalik.

«Mul hakkas seal üksinda kolme mehega kinnises ruumis hirm,» meenutab Vahabova. «Direktor seisis kogu aeg ähvardavalt mu selja taga ja teised kaks meest istusid otse ees. Kui nad hakkasid häält tõstma, hakkas mul väga halb, aga välja mind ei lastud. Nägin vaid, et kolleegid on kogunenud ärevalt akna taha ja nõuavad ukse avamist.»

Lõpuks ütles jurist, et naise nõusolekut pole vajagi ja ta on samast päevast koondatud.

Teenindus- ja kaubandustöötajate ametiühingu Tallinna piirkonna esindaja Tiiu Uuemäe ütleb: naine oli omadega nii läbi, et värises üleni, ei saanud kõnelda ega autot juhtida, mistõttu kolleegid sõidutasid ta traumapunkti ja sealt koju. Ametiühingujuhi sõnul on Instrumentariumis teisigi tööandja-poolseid rikkumisi, millele on tähelepanu juhitud.

Nüüd on tööandja hakanud tööaja pikendamist jõuga peale suruma kõigile töötajaile. Teisipäeva õhtul kutsuti taas kaks töötajat vaibale. Uus leping on koostatud nii osavalt, et kaks korda pikema tööpäeva eest hakkavad töötajad saama tasu vaid kolmandiku võrra rohkem.

Tööandja õigustab

«Oleme veebruarist alates töötajatele tutvustanud töö ümberkorraldamise vajadust, kahjuks pole need läbirääkimised andnud pooli rahuldavat tulemust,» ütles Instru Optiikka OY juhatuse esimees Catarina Fagerholm. «Kuna töötajad ei ole nõus töötama normaaltööajaga, on tööandja kohustatud tööprotsessid ümber korraldama ning palkama uusi töötajaid. Meil on plaanis luua kuni kümme uut töökohta.»

Esmaspäevase vahejuhtumi kohta ütles Fagerholm, et töötajat ei hoitud koosolekuruumis tema tahte vastaselt kinni.

 

Artiklit saab vaadata siit