Üllatused Äripäeva II pensionisamba edetabelis

8. detsember 2013

Äripäeva II pensionisamba fondide värske edetabel näitab, et 2009.aastal pensionisüsteemiga liitunute hulgas on parimaks fondiks tõusnud detsembri alguse seisuga pensionifond Nordea A Pluss, millel on õigus investeerida kuni 75% fondi varadest aktsiatesse


Pikki aastaid pensionifondide edetabeli eesotsas figureerinud LHV teise pensionisamba fondid on endiselt olnud parim valik klientidele, kes liitusid pensionisüsteemiga aastatel 2002-07. Seal on Eesti väikepanga viis fondi ka praegu kõige kõrgematel kohtadel.


Samas on 2008. aasta lõpus turule tulnud Nordea pensionifondid ning ka ülejäänud pensionivalitsejate võrreldavad tulemused LHV-ga viimastel aastatel tekitanud praeguseks seisu, kus 2008-09. aastal liitunute hulgas on edetabel märksa kirjum ning LHV-le pakuvad suurt konkurentsi lisaks Nordeale ka Swedbank ning teised fondivalitsejad


Ühelt poolt võib see olla tingitud sellest, et globaalsed aktsiaturud on liikunud väikeste tagasiminekutega ülesmäge juba alates 2009. aasta kevadest ehk hästi on läinud kõigil, kes on investeerinud aktsiaturgudele. Teisalt tõenäoliselt jällegi seetõttu, et LHV on muutunud viimastel aastatel väärtpaberiturgude osas vägagi konservatiivseks, hoides suure osa pensionikogujate vara pangakontodel.


Kui aktsiaturgudel peaks trend halvemaks keerama on LHV pensionifondidel tänu suurele rahapositsioonile hetkel teistega võrreldes eelis ning võimalus taas edumaad suurendada. Samas aktsiaturgude edasise tõusu korral on seis risti vastupidine.


Alloleva edetabeli aluseks olen võtnud keskmist Eesti brutopalka teeniva inimese, kes on teinud järjepidevalt makseid II pensionisambasse. Samuti on kalkulatsioonis arvestatud sellega, et inimene jätkas pensionifondi 2010. aastal vabatahtlikult sissemakseid ning ta on kogunud raha kogu aeg ühte fondi.

Näide:
II sambaga üheksandas liitumisvoorus (enne 30. oktoobrit 2009) liitunud ja Nordea Pensionifond A Pluss valinud inimene on praeguseks teinud sissemakseid 1828 euro eest ning fondivalitseja on kasvatanud selle summa praeguseks 1995 euroni (ehk 9,1%).

Edetabel 2009. aasta lõpus liitunute kohta on alljärgnev:


                                                                                                             Allikas: Äripäev.ee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pikemat edetabelit teistes voorudes liitunute