Töötukassa soovitab töötuskindlustusmakse määra langetada 2,1 protsendini

17. september 2013

Nelja poolt- ja kahe vastuhäälega tegi Eesti Töötukassa nõukogu Vabariigi Valitsusele ettepaneku kehtestada järgmisel aastal töötuskindlustusmakse määraks 2,1 protsenti, sh töötajatel 1,4 protsenti ja tööandjatel 0,7 protsenti.


Praegu on töötuskindlustusmakse kokku 3 protsenti - 2 protsenti töötajatel ja 1 protsent tööandjatel.

Otsuse poolt hääletasid ametiühingute ja tööandjate esindajad ja vastu riiki esindavad töötukassa nõukogu liikmed, teatas Töötukassa.

2,1-protsendilise maksemääraga oleks 2014. aastal töötuskindlustuse kogutulud 125,7 miljonit eurot, töötuskindlustuse kulud aga moodustaks 121,6 miljonit eurot. Tööturuteenuste jaoks on järgmisel aastal kasutada 36 miljonit eurot. Prognoosi järgi hakkab 2014. aastal saama töötuskindlustushüvitist 19 407 inimest, koondamishüvitist saab 6307 inimest ja maksejõuetushüvitist 2100 inimest.

Ettepaneku suhtes eriarvamusele jäänud töötukassa nõukogu esimees Taavi Rõivas rõhutas vajadust arvestada ka riskistsenaariumiga: «Kuigi Eestil on läinud väga hästi ning majanduskasvuga on kaasnenud kiire tööpuuduse langus, ei tohi me lasta end edul pimestada ning korrata buumiaegseid vigu.»

Nõukogu esimehe hinnangul on töötukassa olulisim ülesanne tagada piisav teenuste osutamine selleks, et ka järgmisel aastal võimalikult palju inimesi tööle aidata. «Kui tööpuudus jätkab vähenemist, on maksemäära langetamine tulevikus kahtlemata võimalik,» ütles Rõivas ning lisas, et esitab nõukogu ettepaneku valitsusele otsustamiseks hiljemalt 1. novembriks.

2014. aasta lõpuks on oodatav töötukassa netovara väärtus 529,4 miljonit eurot. Eelmise aasta lõpu seisuga oli töötukassa netovara väärtus 469,4 miljonit eurot ja käesoleva aasta lõpuks on töötukassa varade oodatav väärtus 525,3 miljonit eurot.


Allikas: www.e24.ee