Tööandjate keskliit suhtub alampalga tõstmisse ettevaatlikult

9. aprill 2015

Tööandjate keskliit, mis koos ametiühingute liiduga iga-aastaselt alampalgas kokku lepib, suhtub ettevaatlikkusega koalitsiooni kavasse tõsta alampalka 45 protsendini keskmisest palgast."Juhtisime sügiseses tööandjate manifestis palgavaesuse probleemile jõuliselt tähelepanu ja muidugi teeb rõõmu, et sündiv koalitsioon meie muret jagab," ütles keskliidu juht Toomas Tamsar, kes viitas samas alampalga 25-protsendilisele tõusule viimasel kahel aastal, mis ületab märgatavalt majanduskasvu.


"Sajandivahetusest alates on töötajate palgad tõusnud 2,9 korda, tootlikkus töötaja kohta aga 2,6 korda. Pikaajaliselt ei saa palgad tootlikkusest kiiremini tõusta, liiga kiire alampalga tõus tähendab aga paljude töökohtade kadumist," märkis Tamsar ja hoiatas liiga kõrge alampalga korral suureneva töötuse eest.


Meenutada tuleb, et alampalga lepivad Eestis kokku Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Ametiühingute Keskliit, mitte erakonnad omavahel, lisas ta.


Uus valitsuskoalitsioon lubas teha tööturu osapooltele ettepaneku tõsta nelja aasta jooksul alampalk tasemele vähemalt 45 protsendini keskmisest palgast. Seda lisaks tulumaksutagastusele, millega madalapalgalistele hakatakse riigi poolt toetust maksma.


Keskmine brutopalk oli aastavahetusel 1039 eurot ja alampalk uuest aastast 390 eurot.Allikas: BNS