Tööandjad ja ametiühingud pakuvad töötuskindlustusele uut kompromissi

24. november 2011

Valitsus ei nõustunud töötukassa ettepanekuga alandada töötuskindlustusmakse määrasid järgmisest aastast 4,2 protsendilt 3 protsendile. Tööandjad ja ametiühingud kavatsevad aga pakkuda järgmisel esmapäeval toimuval töötukassa nõukogu koosolekul välja uue kompromissettepaneku.


Järgmisel aastal peaksid maksemäärad valitsuse hinnangul jääma tänavusele tasemele, alandada võiks neid alles 2013. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu, kus majanduse üldine jahenemine Euroopas on reaalsus, kus meie jaoks on täiesti selge, et me sõltume küllalt oluliselt eksporditrugudest ja arengutest nendel turgudel, me teame, et need arengud ei ole head, et minna kergekäeliselt maksemäärade alandamisele," rääkis Ansip.

Peaminister kinnitas, et valitsus jätab maksemäärad tänavusele tasemele ka siis, kui töötukassa nõukogu oma ettepanekust ei tagane. Nõukogu esimehe Harri Taliga sõnul rikuks valitsus sellega seadust. 

Peaminister ja sotsiaalminister ei taandunud täna ka seisukohast, et töötukassa raha läheb vaid sihtostarbeliselt töötute abistamiseks.

Opositsioon ja tööturu osapooled on korduvalt väitnud, et  pärast töötu- ja haigekassa reservide liitmist riigikassaga läheb nende raha riigieelarve tasakaalustamiseks.

"Kui enam ametiühingud ja tööandjad ei saa seda tariifi vastavalt vajadusele reguleerida, nii nagu oli esialgne kokkulepe, siis see on nagu maksutõus," märkis Tööandjate Keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi.

"Valitsus vajab lisaraha. Valitsus ei taha seda võtta mõne sellise maksu tõstmise arvelt, mis tõesti annaks lisaraha riigile, lisaraha valitsusele. Töötuskindlustusmakse on sihtotstarbeline ja just nimelt töötukassa või töötukindlustustegevuse rahastamise peale vajalikus määras tuleks see makse kehtestada," rääkis Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga.

Vaatama valitsuse jäigale seisukohale, kavatsevad tööandjad ja ametiühingud pakkuda järgmisel esmapäeval toimuval töötukassa nõukogu koosolekul välja uue kompromissettepaneku.Allikas: ERR