Riik maksab töö kaotanud inimestele enamuse palgast kinni

17. märts 2020

Sotsiaalminister Tanel Kiik lubas pressikonverentsil, et töötukassa maksab kriisi tõttu töölt eemale jäänud inimestele vähemalt 70 protsenti palgast kinni.

Täna hommikul kogunes töötukassa nõukogu, kus arutati, kuidas aidata ettevõtjaid ja nende töötajaid, keda koroonaviiruse laialdane levik kõige valusamalt on löönud. Firmad on oodanud leevendusmeetmeid pikisilmi.

Hommikul sündinud põhimõtteline kokkulepe näeb ette, et riik kompenseerib kas koondamise, karantiini või muude majandusraskuste tõttu palgast ilma jäänud inimestele 70 protsenti nende palgast. Esialgu makstakse toetust kahe-kolme kuu jooksul. Kui on vaja, võib toetust ka pikendada, lubas Kiik.


Ministri sõnul võivad tööandjad, kui nad vähegi suudavad, maksta inimesele kinni ülejäänud 30 protsenti sissetulekust. Või leida neile võimalusel osakoormusega töö. «See oleks inimestele täiendav boonus, mis tähendab, et oma sissetulekus ta ei kaotaks,» märkis Kiik.


Kiik rõhutas, et nad kaaluvad ka haigekassa haiguselehel olijatele esimese kolme haiguspäeva eest riigipoolse hüvitise maksmist. Praegu tuleb teatavasti haigetel esimese kolme päeva palgarahast suu puhtaks pühkida.


Ehkki põhimõtteline otsus on sündinud, arutab töötukassa nõukogu täna õhtupoolikult tehniliste detailide üle edasi.

Töötukassal on pea miljardi jagu reserve, mida kasutada.


Helme tuli välja ulatusliku abipaketiga


Samal ajal tegi rahandusminister Martin Helme ettepaneku uhada kriisi leevendamiseks majandusse 140 miljonit eurot. Muuhulgas tahetakse langetada ka diisliaktsiisi.


«Elektri, gaasi, diisli, bensiini aktsiisi langetus tooks kaasa olulise elanike ostujõu kasvu, turgutaks hädavajalikku tarbijakindlust ning annaks ettevõtetele mitme olulise sisendhinna võrra õhku juurde,» kirjutas Helme sotsiaalmeedias. Madalamad tarbimismaksude määrad kehtiksid ministri ettepanekul paar-kolm aastat.


Helme märkis, et kui aktsiisipaketile lisada juurde taastuvenergia tasu ajutine peatamine, oleks energiahinna langus väga tuntav.


Samuti avaldas Helme postituses toetust Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ettepanekule peatada pensioni teise sambasse tehtavad maksed. «See vabastaks umbes 400 miljoni eurose kulu eelarvest ja tõstaks kõigi inimeste reaalselt kätte saadavat palka.»


Samuti on Helme sõnul kavas asuda Kredexi kaudu andma ulatuslikke riiklikke käendusi ettevõtetele käibelaenu ja krediidi saamiseks.


Ta rõhutas, et tuleks kaaluda ka tööjõumaksude moratooriumit teatud kõige keerulisemates sektorites. Samuti pakkus ta välja, et lähiaastatel riiki tulevate suuremate töökohtade loojate jaoks võiks riik pakkuda veidi pikema kestvusega maksusoodustust.


Lennart Ruudar eporter

BNS