Prisma juhid ambitsioonikast kasvuplaanist: tahame olla need, kes jäävad ellu

19. oktoober 2017

Kui viimasel ajal on Prisma Peremarketit Eestis kimbutanud hulk hädasid – alates rahulolematutest endistest töötajatest kuni mitu nädalat tühjana seisvate lettidega –, on Soome päritolu jaekett asunud kindlasse võitlusse oma koha pärast siinsel turul.


«Euroopa turul oleme väike tegija,» rääkis eile Tallinnas toimunud pressikonverentsil Prisma Peremarketi emafirma SOK tegevjuht Jorma Vehviläinen. Oma 7,76 miljardi eurose jaekaubanduse käibega jääb Soome ettevõte kaugele maha Euroopa liidritest Lidlist, Carrefourist ja Tescost, kelle aastakäibed on vastavalt 62,61 miljardit, 64,26 miljardit ja 52,27 miljardit eurot.


«Konkureerides selliste suurte jaekettidega, oleme seadnud oma tegevusele uued eesmärgid,» märkis Vehviläinen, viidates sellele, et need jaeketid on ka siinsele piirkonnale järjest lähemale jõudmas. Kui Tesco tegutseb Poolas, siis Lidl on tegev nii Leedus, Rootsis kui ka Soomes ning tulemas ka Eestisse ja Lätti. «Ida poolt suruvad väga jõuliselt peale Vene jaeketid, kellest osa on ka Londoni börsi nimekirjas,» kirjeldas ta.


Seejuures on Prisma olukorra viimastel aastatel piirkonnas keeruliseks teinud nii Eestis vähenev käive – kui 2014. aastal oli see 207,6 miljonit, siis 2016. aasta lõpuks oli see langenud 190,4 miljonini – kui ka asjaolu, et ettevõte otsustas sellel aastal sulgeda oma kauplused Lätis ja Leedus. Sellest hoolimata on ettevõttel tugev ambitsioon saada piirkonnas hinnaliidriks ja Eestis turuliidriks.


Selleks soovib ettevõte järgmise viie aasta jooksul oma praegu kaheksast kauplusest koosneva poodide võrgustiku laiendada 20 kaupluseni, suurendada aastaks 2022 käivet praeguselt pea 200 miljonilt 300 miljonini ning võtta praegusele 800 inimesele lisaks juurde 400 töötajat.


«Töö selle nimel algas kaks päeva tagasi,» sõnas Prisma Peremarketi juht Jussi Nummelin eile ambitsioonikat kava tutvustades.


Suurte muutuste ootuses

Uute kaupluste asukoht on küll veel lahtine, kuid suur osa neist tuleb Tallinna, sealhulgas ka sadamasse. Kui praegu on Prismal Eestis hüpermarketid, siis juurde tulevad kauplused saavad valdavalt olema supermarketid, kus rõhk on pandud toidule ja esmatarbekaupadele.


«Tallinn on hüpermarketitega üsna hästi kaetud, aga me tahame avada väiksemaid poode, mis on inimeste elukohale lähemal,» põhjendas Vehviläinen.


Väiksemad kauplused on ka põhjus, miks ettevõtte käibeprognoos on esialgu üsna tagasihoidlik. Samas ei soovinud SOKi tegevjuht täpsustada, millal täpselt võiks neist Eestis turuliider saada, kõik sõltub turuarengutest.


Küll aga peab praegu viiendal kohal olev ettevõte oma ambitsiooni saavutamiseks jätma selja taha Coopi, Maxima, Selveri ja Rimi. Seejuures olgu öeldud, et kui Prisma Peremarketi 2016. aasta käive jäi 190 miljoni kanti, siis kõigil temast ettepoole jäävatel jaekettidel küündib see üle 300 miljoni. Maxima aastakäive on ligi 400 miljonit ja Coopil koos piirkondlike ühistutega hinnanguliselt isegi enam.


Vehviläinen ei kahtle, et Prismat saadab ambitsioonika kasvuplaani elluviimisel edu. SOKi tegevjuht näeb Eestit praktiliselt koduturuna, kuna ettevõte on siin tegutsenud enam kui 20 aastat. «Tallinnas ja Lõuna-Soomes on tarbijate harjumused üsna sarnased,» märkis ta.


Ka usub SOKi juht, et Leedu ja Läti turult väljumise arvelt saavad nad panustada rohkem investeeringuid nii Eestisse kui ka Vene turule, mille osakaal on ettevõtte tegevuses juba praegu märksa suurem kui Eesti oma.


Vehviläinen on veendunud, et lähiaastatel ootavad Põhja-Euroopa jaeturgu ees suured muutused. Juba nii Soome, Eesti kui ka Leedu lähiajaloost on näha, kuidas jaeketid on koondunud, ja tema hinnangul see trend vaid jätkub.


«Suured tegijad kasvavad tulevikus veelgi suuremaks. Me tahame jääda edaspidigi sellele turule tegutsema. Me tahame olla need, kes jäävad ellu,» toonitas SOKi tegevjuht.


Samas Soomes on ettevõte suutnud väga hästi rinda pista Lidliga, kellele praegu kuulub ligikaudu 9–10 protsenti jaeturust, samal ajal kui Prisma enda turuosa küündib 47 protsendini. Oma mõju Lidli turuletulek Soome Prisma tegevusele siiski avaldas, iseäranis hindadele, kuivõrd ettevõte oli sunnitud minema hinnadumpingu teed, et viia oma hinnad Lidli tasemele.


«Kuid enne seda tegime terve rida muudatusi: muutsime oma turundusstrateegiat, ettevõttesiseseid tegevusi kaupluste ja tugitegevuste osas ning hakkasime kauplustes elektrit säästma,» loetles Vehviläinen.


Ta on veendunud, et lisaks suurematele piirkondlikele muutustele jaekaubanduses leiavad ka Eestis lähiajal aset suuremat sorti muutused. «Me tahame ka olla neis osalised.»


Tescoga vaid koostöö

Küsimusele, kas ettevõte ise on juba alustanud ühinemisläbirääkimisi mõne Eestis tegutseva jaeketiga, vastas Vehviläinen lakooniliselt «ei».


Ka märkis SOKi tegevjuht, et asjaolu, et Soome ja Eesti Prismades hakati selle aasta teisest poolest müüma Tesco tooteid, ei viita mingil viisil sellele, et Briti jaekaubandushiid kaaluks plaani neid üles osta. «Meil on Tescoga olnud väga pikk koostöö, alates 1990. aastate algusest,» sõnas ta.


Ka ei mõjutanud Tesco toodete müüki võtmist Vehviläineni kinnitusel Marks & Spenceri lahkumine Eesti turult.


Prismal on Eestis kauplused nii Tallinnas, Tartus kui ka Narvas. Lisaks Soomele tegutseb ettevõte selle kaubamärgi all ka Venemaal Peterburis. Prisma Peremarketi emaettevõtte SOKi alla kuuluvad Eestis veel Sokos Hotel Viru ja Sokos Hotel Estoria.


Prisma katsetab Mustamäe ja Sikupilli kauplustes ka oma e-poe lahendust ning otsuse, kas laiendada seda ka ülejäänud Eestisse, teeb ettevõte aasta lõpuks.

                                                                                                      Allikas: Postimees