Peamised põhjused, miks head töötajad sinu juurest lahkuvad

19. detsember 2012

Öeldakse, et inimesed ei lahku töölt mitte ettevõtte, vaid oma ülemuse pärast. See kehtib just nende puhul, kes lahkuvad vabatahtlikult. Samas - tipptöötajate ootamatu lahkumine ettevõttest on üks kulukamaid asju üldse äris.Enamasti kipuvad juhid endale kinnitama, et «minul on töötajatega seoses kõik kontrolli all», kirjutab Forbesi kaasautor Mike Myatt. Kuid uuringud näitavad, et enam kui kolmandik töötajatest usub, et nad järgneva aasta jooksul leiavad endale uue töökoha. Üle poole töötajatest ei jaga oma tööandjaga samu väärtushinnanguid, enam kui 60 protsenti töötajatest tunnevad, et nende karjääriplaanid ei ole kooskõlas sellega, mis tööandjal nende jaoks varuks on ja lausa 70 protsenti töötajaid tunneb, et tööandja neid ei väärtusta.

 

Siin on 10 põhjust, miks talendikad inimesed sinu juurest lahkuvad:

 

Sa pole suutnud neis kirge tekitada. Nutikad ettevõtjad ühildavad töötajate huvid ettevõtte eesmärkidega. Inimloomusele on omane see, et väga raske on inimesel tegutseda valdkonnas, mis talle vähimatki huvi ei paku. Kui sa seda ei mõista, julgustad sa ebateadlikult oma töötajaid otsima huvipakkuvat tegevust mujalt.  

 

Sa ei leia kasutust nende intellektile. Andekatele inimestele ei meeldi elada igavas maailmas. Kui sa pole leidnud kasutust nende intellektile, leiavad nad ise seda kuskil mujal.

 

Sa ei oska midagi peale hakata nende loovusega. Hea töötaja tahab asju paremaks ja tõhusamaks muuta, lisada väärtust. Nad on ehitatud muutma ja uuendama. Nad peavad kaasa aitama niipalju, et piltlikult öeldes jäävad nende sõrmejäljed toodangule. Mõistlik juht ei pane inimesi kasti ega suru neid raamidesse. Mis kasu on sul võidusõiduhobustest, kui sa ei lase neil joosta?

 

Sul ei tule välja nende oskuste arendamine. Ükskõik kui tark või andekas inimene ka on, alati on seal veel kasvupotentsiaali ja arenguruumi. Kui sa piirad inimeste võimalusi areneda, siis otsivad nad kellegi, kes neile arenemist ei takista.

 

Sa ei kuula neid. Andekatel inimestel on häid mõtteid ja ideid. Kui sa neid ei kuula, siis leiavad nad endale kuulajad mujalt.

 

Sa ei hooli inimestest. Tõsi, inimesed töötavad palga pärast, kuid see on asja juures vaid üks tahk. Paljud uuringud näitavad, et palk ei ole sugugi mitte kõige peamisem põhjus. Kui sa jätad hooletusse oma töötajate eest hoolitsemise inimlikul või emotsionaalsel tasemel, siis jätavad nad sind maha, ükskõik kui palju sa ka neile ei maksaks.

 

Sa ei saa juhtimisega hakkama. Ärid ei ebaõnnestu, tooted ja projektid samamoodi. Liidrid ebaõnnestuvad. Kui sul ei tule juhtimine hästi välja, siis sinu parimad töötajad leiavad endale uued juhid mujalt.

 

Sa ei tunnusta nende panust. Jättes märkmata oma töötajate saavutused, pole mitte ainult ülbe ja silmakirjalik, vaid sisuliselt on see sama hea, kui paluda neil ise töölt lahkuda.

 

Sa eeldad, et ta töötaks mitme eest. Sa ei saa piirduda ka ainult ühe talendiga, sest nii rajad tegelikult teed keskpärasusele ja sunnid inimest otsima mujalt paremat kohta. Tohutut töö- ja vastutusekoormat ei saa ühepoolselt laduda ühe inimese selga.

 

Sa ei pea sõna. Lubadused on väärt vaid siis, kui neist kinni pead. Kui sa murrad inimeste usaldust, siis maksad selle eest väga karmi hinda.

                                                                                                         Allikas: juhtimine.ee