MKM: Eestisse liigub rohkem kapitali, kui siit väljub

8. detsember 2013

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul ei ole väliskapitali lahkumine Eestist kuigi suur probleem, pigem liigub siia rohkem välismaa ettevõtteid kui väljub ja tegemist on Eesti eduka majandusarengu ilminguga. 

"Ettevõtted kes otsisid siit madalaid sisendihindu liiguvad edasi. Kui vaadata firmasid, mis Eestist lahkuvad on väga selgelt näha, et tegemist on ettevõtetega, mis on suunatud jaekliendile või mis otsivad Eestist odavat tööjõudu," ütles MKM-i majandusarengu osakonna juhataja Kaupo Reede BNS-ile.


"Samas meie eesmärk on tuua riiki neid välisinvesteeringuid ja neid suurkontserne, kes tahaksid siia rajada oma arendusorganisatsioonid," rääkis Reede. "Me tahame tuua sisse neid investeeringuid, mis tegelevad "targa majandusega", neid investeeringuid, mis valmistavad uusi tooteid, tehnoloogiaid ja teenuseid laiale maailmale," lisas ta.


Mõned ettevõtted lahkuvad, aga samas tuleb ka uusi kogu aeg juurde. "Küsimus on kvaliteedis ja kvantiteedis. Me peame endalt küsima, keda me siin näha soovime. Peame vaatama, mis on see, mis Eesti riigile jätkusuutlikult on kõige parem," rääkis Reede.


"Näiteks 90. aastatel liikus Rootsi plastmassitööstus Eestisse, sest siin oli odav tööjõud ja energia. Ühel hetkel tuli välja, et Indoneesias on veelgi odavam, misjärel liigutasid nad oma tehased sinna. Seejärel vaadati, et seal on ikka keeruline ettevõtlusega tegeleda ja toodi tööstus tagasi Eestisse," kirjeldas Reede ja lisas: "Meil tuleb endale selgeks teha, kas me tahame keskenduda investorile, kes täna on siin, homme seal."


Eesti Panga andmetel suurenes välisotseinvesteeringute positsioon Eestis kuue kvartaliga, 2011. aasta viimasest kvartalist käesoleva aasta teise kvartalini 14,6 protsenti. Samal ajal kasvas Eesti SKP jooksevhindades 10,6 protsenti.

                                                                                                                 Alikas: Ärileht.ee