Lepitaja: Tallinki väide hoiatusstreigi keelust ei vasta tõele

13. jaanuar 2014

Tallinki hinnangul on meremeeste ametiühingu kavandatav hoiatusstreik ebaseaduslik ning annaks võimaluse kohtusse pöörduda, kuid riiklik lepitaja lükkas selle väite ümber.

Meremeeste sõltumatu ametiühing (EMSA) on esmaspäevaks planeerinud tunniajase hoiatusstreigi. 

Tallink viitas aga, et EMSA initsiatiivil on palgaläbirääkimistesse kaasatud riiklik lepitaja, kellega toimub esimene ametlik kohtumine 14. jaanuaril.


Ettevõte teatas, et päev varem hoiatusstreigi korraldamine on seetõttu vastuolus lepitusmenetluse eesmärgi ja mõttega.

Tallink juhtis EMSA-le saadetud vastuskirjas tähelepanu, et ebaseadusliku streigi korraldamine annab ettevõttele võimaluse pöörduda hagiga kohtusse.

"Kui streigi ebaseaduslikkus leiab kohtus kinnitust, vastutavad streigiga tekitatud kahju eest selle korraldajad," toonitas ettevõte.

Lepitaja: see ei vasta tõele

Riiklik lepitaja Henn Pärn ütles ERR-i uudisteportaalile, et rahvusvaheliselt on tavaks käsitleda hoiatusstreiki kui väikest surveavaldust teisele poolele ja selle kohta reeglina piiranguid ei ole. 

"Küsimus on pigem üldises kultuuris, kas tasub läbirääkimisi riikliku lepitaja juures pingestada või mitte," märkis Pärn.

Küll on streigid keelatud, kui vaidlus on kohtus või tööinspektsioonis. Seega on streik ebaseaduslik siis, kui ta ei ole läbinud lepitusmenetlust, aga hoiatusstreiki sinna alla ei kvalifitseerita. 

Kui hoiatusstreik leiab tõepoolest aset esmaspäeval ajavahemikus 13.30-14.30, on võimalikud kuni pooletunnised hilinemised sellesse vahemikku jäävatel väljumistel.

EMSA juhatuse esimees Jüri Lember kinnitas täna ERRi uudisteportaalile, et hoiatusstreik esmaspäeval toimub ning Tallinkil oleks kohtuga ähvardamise asemel targem läbirääkimistelaua taha istuda.

Palgaläbirääkimised EMSA ja Tallinki vahel on käinud alates möödunud aasta septembrist, kuid tulemusteta.
                                                                                                            Allikas: ERR uudised