Kiirema hinnakasvu tõttu aeglustub töötajate ostujõu kasv

7. detsember 2016

Swedbanki hinnangul kiireneb järgmisel aastal hindade kasv ning selle ja aeglasema brutopalga tõusu tõttu aeglustub oluliselt palgatöötajate ostujõu kasv.

"Järgmisel aastal hindade kasv kiireneb, seda tänu toorainete kallinemisele ja tarbimismaksude tõusule. Hindade tõusu ja aeglasema brutopalga kasvu tõttu aeglustub oluliselt palgatöötajate ostujõu kasv," kirjutas Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik panga kommentaaris.


Ta märkis, et novembris andis hindade tõusu taas suurima panuse kõrgemate aktsiisimäärade toel kallinenud alkohol ja tubakas. Toiduainete hindu kergitas piimatoodete hinnatõus. Tugev nõudlus toetas rõivaste, toitlustuse ja majutuse hindade kasvu.


"Mootorikütuste hind tõusis novembris aastatagusega võrreldes neli protsenti. Hinnatõusu toetasid kõrgemad aktsiisimäärad ja kallim nafta. Toornafta hind maailmaturul kasvas novembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes suhteliselt tagasihoidlikult, eurodes arvestatuna umbes kaks protsenti," märkis ökonomist.


Järgmistel kuudel peaks kallima nafta panus hinnaindeksisse Elmiku hinnangul oluliselt suurenema. "Detsembris peaks nafta hind meie prognoosi järgi olema aastatagusest juba kusagil 40 protsendi võrra kallim. Mootorikütuste hinnatõus on aga oluliselt väiksem, kuna mootorikütuste hinnast moodustavad suurima osa erinevad maksud," kirjutas ta.


Analüütik märkis, et euroala inflatsioon oli kiirhinnangul novembris 0,6 protsenti ning majandus jätkub kosumist. Siiski ootab pank, et Euroopa Keskpank (EKP) teatab neljapäeval enda varaostukava pikendamisest, ent alustab samas järgmise aasta jooksul mahtude kärpimist.


"Makromajandusliku ja rahapoliitilise keskkonna järjest suurem erinevus Euroopa ja USA vahel ning poliitiliste riskide kuhjumine Euroopas nõrgendavad euro kurssi USA dollari suhtes. Swedbanki prognoosi järgi jõuab euro-dollari kurss kuue kuu pärast pariteedi lähedale," märkis ökonomist.


"Euro odavnemine dollari suhtes suurendab mõnevõrra importkaupade ja –teenuste hindu Eestis. Samal ajal on euro odavnemine kasulik neile euroala ja Eesti eksportööridele, kes USA dollarites oma toodangut müüvad," kirjutas Elmik.


Tarbijahinnaindeks tõusis 2016. aasta novembris võrreldes oktoobriga 0,1 protsenti ja võrreldes eelmise aasta novembriga 1 protsent. Kaubad olid 2015. aasta novembriga võrreldes 1,2 protsenti ja teenused 0,8 protsenti kallimad. 2015. aasta novembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim alkohoolsete jookide ja tubaka 7,3-protsendine kallinemine.

                                   Allikas: BNS