Kaupluste lahtiolekuaeg: kaalukausil turuvajadus ja töötajate pereelu

5. november 2015

Kuigi kaupmeeste liit on poodide lahtiolekuaja lühendamist kaalunud, on turg ja klientide vajadused seatud esikohale. Kaubandustöötajad seevastu sooviks näha töö- ja pereelu ühildamise väärtustamist tööandjate poolt.


Kaupmeeste liidu nõunik Marika Merilai ütles intervjuus Vikerraadiole, et aastate jooksul on kaupmehed eri variante kaalunud, kuid lõpuks on jõutud seisukohale, et poodide lahtiolekuaja määrab ära turg ja turuvajadused.


Kuldset keskteed on tema hinnangul raske saavutada, sest kaubanduskeskusel, sealsetel kauplustel ja nende klientidel võivad olla erinevad huvid. Kliendid seejuures on mugavustega harjunud.


Merilai rõhutab, et ükski ettevõtja ei hoiaks kauplusi hilisõhtuni lahti, kui see majanduslikult tasuv poleks.


Kümnest tuhandest kauplusest Eestis on toidukauplusi ligi 1300. Neist omakorda on hüpermarketeid 34 ja supermarketeid 89, mille puhul saab üldse rääkida lahtiolekuajast vahemikus 21-23, sest teised poed sulgevad oma uksed varem.


Tänasel päeval lubavad seadused hoida kauplust lahti ka 24 tundi ööpäevas, ometi teevad seda üksikud ettevõtjad, mis Merilai hinnangul räägib jällegi selgelt, et turg ja turuvajadused on parim regulaator.


Teenindus- ning kaubandustöötajate ametiühingu esimees Elle Pütsepp kinnitas, et müüjate poolt on olnud kaupluste lahtiolekuaja piiramise ideele alati positiivne tagasiside.


"Minuni ei ole jõudnud ühtegi tõsiseltvõetavat põhjendust, miks kauplused peaks olema lahti kella 22 või 23-ni. Seda enam, et töötaja tööpäev ei lõppe kaupluse sulgemisega. Toimetusi on vaja teha ka pärast sulgemist," märkis Pütsepp.


Töötajate esindaja sõnul võiksid otsustajad rohkem väärtustada töö- ja pereelu ühildamist, mida vaba turumajandus ei võimalda. Pütsepa arvates on jätkusuutlik süsteem, mis soosib tervet, haritud ja oskustega töötajat.


Ta möönis, et müüjad saavad tõepoolest pikkadest vahetustest tingituna rohkem vabu päevi kui mõnes teises sektoris töötavad inimesed, kuid samas on päevad rasked ja koormavad.


Ikka ja jälle kostub temani müüjate jutt, et kui neli päeva järjest tööl olla ning seejärel kaks vaba päeva saada, siis esimene päev magatakse lihtsalt väsimusest maha ja alles teisel päeval on energiat ennast perele pühendada.


Toimetas
Priit Luts

                                                                                                 Allikas: Vikerraadio, Uudis+