Jaekaubanduse kasvu veavad kestvuskaubad

10. juuli 2014

Jaekaubanduse käive oli mais 452,3 miljonit eurot, kavades 4,2% mullu sama ajaga võrreldes (YoY). Mahuliselt kasvas jaekaubandus mais +3,9% (YoY).
Selle aasta 5 kuu kokkuvõttes olid kasvud suuremadki: käive +6,9% (YoY) ja mahud +6,4%
(YoY).

Jaekaubanduse kasvud pidurdusid mais järsult, kuid samas tuleb arvestada, et nii kõrged ei ole need mahud mitte kunagi olnud. Mahuindekstite põhjal võib öelda, et rekordilised on olnud mahud nii selle aasta jaanuaris, aprillis kui mais ning selle aasta 5 kuu kokkuvõttes olid mahud 1,8% suuremad kui 2007. aasta samal perioodil. See tähendab, et jaekaubanduses on mahtude mõttes aktiivsus suurem kui eelmise buumi tipus. Käibest ei ole mõtet rääkidagi - 2014. aasta 5 kuu rahaline jaekaubanduse käive on 27% suurem kui 2007. aasta samal perioodil. Jaekaubanduse kasvude rahunemine on makromajandusliku tasakaalu mõttes kindlasti heaks uudiseks. Kui I kvartalis oli jooksevkonto defitsiit juba üle 3% sama perioodi SKP-st, siis on see ohu märk. Väiksem jaekaubanduse käive tähendaks umbes 50% ulatuses ka väiksemat importi ja aitaks taas tasakaalu suunas liikuda.
 

Sissetulekute kasv peegeldub liiga kiiresti ka ostukorvis Vaadates jaekaubanduse mahuindeksite muutust tegevusalade lõikes mullu sama ajaga võrreldes on näha, et endiselt on kõige suuremate kasvudega kestvuskaubad. Rõivad ja jalatsid kasvasid maikuus mullu sama kuuga võrreldes +17% (YoY), kusjuures see on viimase 5 kuu jooksul kõige väiksem aastane kasv.

Eelmistel kuudel on kasv ületanud pidevalt 20% piiri. Kaks kõige olulisemat segmenti – „jaemüük spetsialiseerimata kauplustes, kus ülekaalus toidukaubad“ ning kütuse jaemüük – kasvasid maikuus vastavalt +9%  ja +1% (eelmisel kuul vastavalt +12% ja +3%) (YoY).

 

Usun endiselt, et II poolaastal tulevad jaekaubanduse kasvud oluliselt väiksemad kui

I poolaastal. Samas on 5 kuu jooksul toimunud 6-7%-line käivete/mahtude kasv olnud ikkagi üle ootuste. Ise oleksin uskunud pigem maksimaalselt +5% suurust kasvu, kuigi see ei ole olnud üllatus, et I poolaasta oli tugev. Kogu majanduses väljamakstavate sissetulekute kasv on olnud lihtsalt viimase 12 kuu jooksul väga suur. Olen seni lootnud, et see ei rända kõik kohe asjade ostmisesse ning seetõttu jääb jaekaubanduse kasv sissetulekute kasvule alla. Aga ega ikka eriti alla ei jäänud.

                                                                                                                  Allikas: Swedpank