Baltikumi McDonalds'i restorane haldav Malta ärimees näeb piirkonnas suurt potentsiaali

13. jaanuar 2014

Maailma suurim kiirtoidukett McDonald's alustas oma tegevust Eestis 1995. aastal, avades esimese restorani Tallinna Vanalinnas Viru tänaval. Täna tegutseb Eestis 10 McDonald'si söögikohta ning kaks McCafé'd. Baltikumi McDonald'si restorane haldav Melo Hili näeb siin piirkonnas aga suurt potentsiaali.


McDonald's annab Eestis tööd 550 inimesele, külastajaid on aastas ligi 7,7 miljonit.

Kett tegutseb kogu Baltikumis arengulitsentsi mudeli alusel. Mida see tähendab?

"2007. aastal määrati McDonald's Baltikumi arengulitsentsi (development licence) omanikuks Malta ettevõte Premier Capital, kes võttis üle 19 McDonald's restorani (7 Eestis, 6 Lätis ja 6 Leedus) McDonald's Corporation omandusest.


 Arengulitsentsi mudel on frantsiisimise vorm, mida McDonald's on kasutanud enam kui 30 aastat. Arengulitsentsi omaja omab või tagab kõik vajamineva, sealhulgas kinnisvara, ning omab seejuures õigust avada ning arendada piirkonnas uusi restorane," ütles McDonald's Baltikumi juht Tomasz Nawrocki Ärilehele.


Sellest ajast alates on Premier Capital märkimisväärselt ketti laiendanud ning täna opereerib ettevõte Baltikumis 30 restorani ja 6 McCafé kohvikut. Viie viimase aasta jooksul on ettevõte investeerinud Baltikumi ketti ühtekokku 28,4 miljonit eurot.


Eestisse on antud üks frantsiis, Premier Restaurants Eesti AS-ile. 2007. aasta detsembrist kuulub ettevõte Läti firmale Premier Restaurants Latvia SIA. Kõiki McDonald'si harusid Baltimaades haldab aga Malta ettevõtja Carmelo (Melo) Hili juhitud Premier Capital Ltd. Ehkki frantsiisivõtjaid võib ühes riigis olla ka mitu, sõltub see palju turust. Kuna Eesti turg on väike, siis on kahtlane, kas kellelgi teisel oleks soovi korral võimalik McDonald'si söögikohti avama asuda.


Baltikumis on McDonald'si restorane kokku 30, need annavad tööd 1670 inimesele. Siin piirkonnas on ettevõttel aastas 26 miljonit külastajat.

Üle maailma kuulub McDonald'si ketti praegu enam kui 35 000 söögikoha 110 riigis ning neid külastab umbes 69 miljonit inimest päevas.


McDonald'si esindaja sõnul kaardistab ettevõte pidevalt uute söögikohtade avamise võimalusi nii uutes linnades kui ka neis, kus juba söögikoht olemas. Konkreetseid plaane Eesti osas aga veel ei avaldata.


Melo Hili - Baltikumi kuningas

Melo Hili on Malta ärimees, kelle huviorbiidis on just eelkõige Ida-Euroopa. Ta näeb siin kõva tulevikku. Lähiaastatel on tema ettevõttel plaanis Baltikumis osta kokku ärikinnisvara, mida siis rentima asutakse. Malta meediavälijaanneTimes of Malta tituleeris mehe Baltikumi kuningaks (Baltic king).

                                                                                                               Allikas: Ärileht.ee