Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson kohtus täna Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooniga, et otsida ühist keelt aktuaalsete töövõimereformi ja kollektiivsete töösuhete reformi asjus

14. mai 2014

Petersoni sõnul on sotsiaaldemokraatide toetus väga oluline, et plaanitav töövõimereform tuleks inimnäoline ja rahaliselt jätkusuutlik. „Meie eelistus on siin kiirust pisut maha võtta, sest reformikava pole saanud isegi Töötukassa nõukogu heakskiitu,“ ütles Peterson. Samas vaatavad kalkulatsioonidest vastu hiigelsuured hindamiskulud, mis võivad töötukassale sõna otseses mõttes üle jõu käia. „Neist summadest pool tuleks suunata pigem ennetusse, et inimesed üldse töövõimetuks ei jääks,“ lisas Peterson.Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimehe Karel Rüütli kinnitusel on töövõimereformi puhul tegu suure ühiskondliku mõjuga seaduseelnõuga, mis puudutab sadu tuhandeid inimesi. „Plaanitav reform on väga vajalik, aga ka rahamahukas. Seisame selle eest, et kõik kulud oleksid põhjendatud ja et raha jõuaks tegelike abivajajateni ega paisutaks üleliia bürokraatiat,“ märkis Rüütli. „Meie eesmärgiks on võtta vastu hea seadus, mis kindlustab toimiva reformi.“ 
 
Teise teemana oli kohtumisel laual kollektiivsete töösuhete reform, kus mõlemad koalitsioonipartnerid on lubanud uusi läbirääkimisi. „Paraku on järgmisel nädalal eelnõu juba esimesel lugemisel ja lubatud kõnelusi pole toimunud pole,“ rääkis Peterson. Tema sõnul soovivad ametiühingud edumeelset ja demokraatlikku kollektiivlepingu seadust, mida praegune eelnõu ei ole.
 
„Sotsiaaldemokraadid suhtuvad antud eelnõu menetlusse ülimalt tõsiselt. Ees seisavad tõsised debatid, kus me otsime parimaid lahendusi,“ lubas Rüütli.
 
Veel tutvustas Peterson ametiühingute ootusi tuleva aasta parlamendivalimiste kontekstis. Ametiühingud on võtnud plaaniks kohtuda ka teiste Riigikogu fraktsioonidega nii mõlema reformi teemal kui ka selleks, et anda omapoolne ülevaade tööturu arengutest ning soovitada muudatusi, mis jäävad juba järgmise parlamendikoosseisu teha.

                                                                                                       Allikas: EAKLi pressiteade