Ametiühingud tervitavad erakondade toetust alampalga kiirele tõstmisele

24. september 2014

Eesti Ametiühingute Keskliit tunnustab ka erakondade soovi tõsta alampalka jõudsamalt kui seni ning leiab, et sel teemal on ühiskonnas tekkimas üksmeel. Reaalsed läbirääkimised seisavad ees tuleval kevadel.


Keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul on alampalga tõstmise ideega kaasa tulnud kolm erakonda – Eesti Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Eesti Vabaerakond. „Kui nende tahe ja ühiskondlik pingutus on siiras ning koostöö tööandjatega ja ametiühingutega tõhus, siis peame väljakäidud temposid alampalga tõstmisel realistlikuks,“ lisas ta. 


Keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul on erakondade toetus väga oluline, kui soovime jätkusuutlikku ja kiiret palgatõusutempot ning ideid, kuidas Eesti majanduse arengut hoogustuda. „Liiga suur osa Eesti töötajaskonnast peab hakkama saama palgaga, millest hädavaevu jagub esmavajaduste rahuldamiseks. Miinimumpalk peab tagama töötajale elementaarse väärikuse,“ lisas Peterson. 


Ametiühingute ja Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni eilsel kohtumisel leiti samuti, et alampalga märkimisväärne tõus vähemalt 500 euroni peab toimuma juba lähiaastatel. Ametiühingud kinnitavad, et tööpuuduse tõusu vältimiseks tuleb selleks luua ka töötajate laiapõhine täiendõppesüsteem.


Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul näeb erakond alampalga tõusu 500 eurole juba aastaks 2017. Sotsiaaldemokraadid soovivad alampalka tõsta viie aastaga 800 euroni.


Läbirääkimisi alampalga tõstmise üle aastatel 2016 ja 2015 alustavad ametiühingud järgmisel kevadel, kui on selged uue valitsuse majandust toetavad meetmed. Seni tegeletakse teema laiema ühiskondliku aruteluga ja eelduste loomisega võimalikult kiireks alampalga tõusuks.


Ametiühingud on võtnud plaaniks kohtuda kõigi Riigikogus esindatud erakondadega, et anda omapoolne ülevaade tööturu arengutest ning soovitada muudatusi, mida kirjutada 2015 alustava valitsuse töökavva.


Allikas: EAKL pressiteade