Ametiühingud nõuavad palgatõusuks 6-7%

13. september 2012

4.septembril toimunud ametiühingute keskliidu juhatusel leiti, et järgmise aasta majanduskasvu põhjal peaks ka palku 6-7% tõstma.Ametiühingute arvutuste aluseks on möödunud reedel rahandusministeeriumis esitletud majandusprognoos, mille järgi kasvab Eesti sisemajanduse kogutoodang järgmisel aastal 3%, vahendasid ERR-i raadiouudised.


"Kui vaatame hinnatõusuprognoosi, mis on 3,5%, ja majanduskasvu prognoosi, mis on 3%, siis kui me liidame need kaks numbrit kokku, siis 6-7% on täiesti õigustatud ja loogiline ja põhjendatud palgatõus. See on miinimumsiht," rääkis keskliidu juht Harri Taliga.


Keskliidu juhatus koguneb kolme nädala pärast, et arutada konkreetseid samme, kui palgatõusu nõudmist ei täideta. Tööandjate keskliit koguneb teemat arutama alles 26. septembril, mil on volikogu koosolek.


Riigi- ja omavalitsustöötajate ametiühingu (ROTAL) esimees Kalle Liivamägi ütles, et Eesti riik ei soovi üldse palgateemal kõnelusi. Kahele palvekirjale pole vastust tulnud ja kõnelusi teeb keerukamaks ka uus avaliku teenistuse seadus.


"Seadus jõustub 1. aprillist ja selle kaudu on antud õigus asutuse juhil kokku leppida töötajate palkade osas. Siinkohal kohtudes rahandusministeeriumi mõne ametnikuga, siis nende sõnum oli, et ROTAL-iga ei olegi ministeeriumil midagi kokku leppida, vaid seda tuleb teha asutuse juhiga," selgitas Liivamägi.


Liivamägi arvas, et kuna eelarve kehtestatakse iga ministeeriumi kohta eraldi, siis tuleb läbi rääkida ministeeriumide kaupa.


Allikas: ERR